اشتباهات رایج در طراحی پلان باز و چگونگی جلوگیری از آن

اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش ۳)

در این مقاله به بررسی اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه خواهیم پرداخت. در صورتی که بخش اول و دوم این مقاله را مطالعه نکرده اید از طریق لینک زیر وارد شوید. بیشتر بخوانید: اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش ۱) اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش 2)...

اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش ۲)

در این مقاله به بررسی اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه خواهیم پرداخت. در صورتی که بخش اول این مقاله را مطالعه نکرده اید از طریق لینک زیر وارد شوید. اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش 1) سيستم هاي ناوبري فرودگاهها ILS چيست سابقهً پيدايش روشهاي مختلف جهت...

اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش ۱)

در این مقاله به بررسی اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه خواهیم پرداخت. فرودگاه محلي است که براي نشست و برخاست هواپيماها تعيين شده است. در حاليکه فرودگاه هاي کوچک که معمولا با نام هائي ازقبيل aerodrome, airfield ياlanding strip ناميده ميشوند- ممکن است از باندهاي...

اصول طراحی معماری پذیرایی به روش پلان باز

   آیا به دنبال ایده های اتاق نشیمن با طراحی معماری پلان باز هستید؟ زندگی در خانه ای با طرح پلان باز به آرامی به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است ، از یک دفتر خانه در داخل یک اتاق نشیمن گرفته تا یک آشپزخانه. این فضاها باید به خوبی طراحی شده و بتوانند از...

خواه در حال ساخت یا بازسازی منزلتان باشید ، احتمال اینکه طراحی پلان باز در لیست خواسته های شما باشد بسیار زیاد است. آشپزخانه ، اتاق نشیمن و غذاخوری با نقشه باز احساس آرامش میدهد و از فضا و نور بیشتری میتوانید استفاده کنید. فضاهای بدون مرز مشخص و منظره ای بدون مانع ، اتاق های با طرح باز می توانند به طرز شگفت انگیزی باعث احساس بزرگی در فضا شوند. ما از پنج متخصص طراحی خواسته ایم که رایج ترین اشتباهاتی را که مردم هنگام برنامه ریزی مرتکب می شوند – و اینکه چگونه می توانید از آنها دور شوید ، به اشتراک بگذارند.

جهت سفارش طراحی داخلی و طراحی پلان باز توسط مهندسین خلاق و با تجربه گروه طراحی و اجرای نقش شهر مارینا با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

اشتباهات در طراحی پلان باز

اشتباهات در طراحی پلان باز

بدون مرز بندی

برای داشتن بهترین عملکرد و جذابیت بصری ، فضای طرح باز باید به فضاهای جداگانه تقسیم شود – به عنوان مثال ، مکانهای آشپزی ، ناهار خوری و استراحت. این مناطق اساساً به عنوان “اتاق” های جداگانه در یک فضای طرح باز عمل می کنند. کات سیکتا ، طراح داخلی از keta Interiors می گوید ، در عین حال ، شما می خواهید در بین مناطق نوعی حس تداوم بصری داشته باشید.

او می گوید ، غالباً صاحبان خانه فراموش می کنند که نقاطی را جهت جدا سازی فضاها در نظر بگیرند. در نتیجه ، فضای یک نقشه باز ممکن است در نهایت مانند یک سالن غول پیکر احساس شود.

راه حل: Siketa می گوید ، یک روش ساده برای تعریف مناطق جداگانه ، قرار دادن مبل در  اتاق برای تقسیم آن به نصف است. افزودن یک فرش زیر مبل و یک لامپ کف یا میز کنار مبل ، تعریف بیشتری به منطقه زندگی می دهد. سپس ، اگر می توانید ، با استفاده از کفپوش های یکسان در سراسر فضای آشپزخانه ، محل زندگی و غذاخوری ، احساس تداوم ایجاد کنید.

نکته: با ترکیب لایه های عمودی به طرح طرح باز خود را متفاوت تر کنید. بهترین راه برای این کار ایجاد لایه های مختلف عمودی با استفاده از چراغ های کف ، چراغ های آویز و گیاهان گلدان است.

اشتباهات در طراحی پلان باز

اشتباهات در طراحی پلان باز

سبک های مختلف بسیار زیاد در طراحی پلان باز

مبلمان و وسایل دکور نامناسب می توانند به راحتی فضای نقشه باز را بیش از حد پیچیده و شلوغ جلوه دهند. Kirsty Ristevski ، طراح داخلی می گوید ، عناصر مختلف در یک فضای پلان باز باید “با یکدیگر صحبت کنند” گویی از یک خانواده هستند ، بدون اینکه خیلی مطابقت داشته باشند یا احساس اجبار کنند.

راه حل:سبکی را که دوست دارید انتخاب کنید و در کل فضای پلان باز شما کار کند. مبلمان و لوازمی را انتخاب کنید که از نظر رنگ و مواد متفاوت باشند اما هنوز از لحاظ بصری با یکدیگر صحبت می کنند (مانند سایه های مختلف از همان رنگ).

نکته: فضاهای پلان باز معمولاً پر سر و صدا تر از فضاهای پلان بسته هستند. با افزودن عناصری مانند پرده ، فرش و … می توانید به کاهش صدا کمک کنید.

اشتباهات در طراحی پلان باز

اشتباهات در طراحی پلان باز

رویکرد اشتباه در نورپردازی پلان باز

Ristevski می گوید ، روشنایی نقشی بسیار مهمی در ایجاد روحیه در اتاق بازی می کند ، اما اغلب اوقات در مراحل طراحی به اندازه کافی زودهنگام در نظر گرفته نمی شود. در نتیجه ، اغلب در محلی که باید مورد استفاده قرار نمی گیرد. این امر ایجاد محیط های جداگانه در پلان طرح باز را دشوار می کند. وقتی چراغها کم نور نیستند یا نمی توانند به صورت جداگانه خاموش و روشن شوند ، ایجاد محیط جداگانه دشوار است.

همچنین بخوانید:

اصول و ضوابط طراحی شهرک مسکونی

راه حل: Ristevski توصیه می کند که در آغاز پروژه طراحی ، نور و عناصر الکتریکی را برنامه ریزی کنید. به دقت در مورد قرار دادن مبلمان فکر کنید و مطمئن شوید که نور در مکان مورد نیاز قرار گرفته است. به عنوان مثال ، اگر مبل در وسط اتاق قرار دارد ، ممکن است لازم باشد پریز برق در کف نصب شود.

به یاد داشته باشید که در یک آشپزخانه با فضای باز ، فضای نشیمن و غذاخوری دیوارهای کمتری نسبت به اتاق های جداگانه و بسته وجود دارد ، بنابراین شما باید در برنامه ریزی خود برای عناصری مانند برق ، نور و اتصالات تلویزیونی تعمق بیشتری داشته باشید.

اشتباهات در طراحی پلان باز

اشتباهات در طراحی پلان باز

آشپزخانه نامناسب در طراحی پلان باز

Danielle Trippett می گوید ، شما اغلب فضاهایی را مشاهده می کنید که آشپزخانه هیچ ارتباطی با معماری خانه یا محل زندگی مجاور ندارد.

راه حل: پیشنهاد می کند آشپزخانه شما  بخشی از معماری خانه و سبک زندگی شما باشد. هنگام انتخاب عناصر برای آشپزخانه خود – مانند رنگ ها ، سبک های کابینت و مواد پیش زمینه و صفحه پشتی – از خود بپرسید که آیا آنها متناسب با طراحی خانه شما و دکوراسیون در فضاهای مجاور هستند.تکرار همان رنگ ها و اتمام کارها در آشپزخانه و محل های زندگی می تواند به ایجاد حس انسجام بین دو منطقه کمک کند.

اشتباهات در طراحی پلان باز

اشتباهات در طراحی پلان باز

استفاده از مبلمان بسیار بزرگ در طراحی پلان باز

مبلمان بیش از حد بزرگ برای یک فضای طرح باز می تواند حس جریان را مهار کند و عبور از منطقه را دشوار کند. Trippett می گوید ، در حالت ایده آل ، عرض معابر باید حدود ۸۵ تا ۱۰۰ سانتیمتر باشد.

راه حل: Trippett می گوید ، قبل از خرید مبلمان ، ببینید که چگونه در فضا مشاهده می شود و مطمئن شوید که فضای کافی برای جابجایی به شما می دهد. اگر اتاق با طرح باز کوچک است و نمی توانید مبلمان متناسب با آن را پیدا کنید ، مبلمان متناسب با فضا را طراحی کنید و بسازید.

همچنین ، به دنبال اثاثیه ای باشید که چند کاره باشند. به عنوان مثال ، یک عثمانی بزرگ و گرد می تواند به عنوان یک میز قهوه استفاده شود و فضای بیشتری را در اختیار ما قرار دهد.

اشتباهات در طراحی پلان باز

اشتباهات در طراحی پلان باز

 پیروی از همان قوانین قدیمی در طراحی پلان باز

غالباً وقتی افراد از خانه های کوچک استفاده می کنند و به سمت زندگی با پلان باز می روند ، مبلمان قدیمی و وسایل تزیینی خود را هم با خود به فضاهای جدید می برند. طراحان داخلی می گویند ، بسیاری از مردم این واقعیت را در نظر نمی گیرند که چیدمان های طرح باز کاملا متفاوت از اتاق های بسته است و ممکن است فضا کوچکتر از آنچه که قبلاً استفاده کرده اند باشد.

با وجود این واقعیت که در پلان فضای باز ، فضاهای مختلف جزئی از یک فضای یکپارچه و نه اتاق های جداگانه هستند ، مردم اغلب از همان رنگهای موجود در آشپزخانه ، محل زندگی و غذاخوری در خانه قدیمی خود استفاده می کنند. در نتیجه ، فضای جدید می تواند آشفته و ناخوشایند باشد و دکوراسیون نامناسب باشد.

راه حل: به جای اینکه بخواهید ظاهر خانه قبلی خود را در خانه جدید پلان باز خود تکرار کنید ، با دیدی تازه به منطقه جدید نگاه کنید. ابتدا با استفاده از رنگ خنثی به دیوارهای محل زندگی ، آشپزخانه و غذاخوری ، پایه ای محکم و حس جریان به فضا بدهید. سپس یک یا دو رنگ مکمل در طیف های مختلف برای مبلمان و  نازککاری در سه قسمت از فضا استفاده کنید.

اشتباهات در طراحی پلان باز

اشتباهات در طراحی پلان باز

جایگاه بد مبلمان در طراحی پلان باز

مبلمان با موقعیت نامناسب ، یک اشتباه کاملاً رایج در فضاهای دارای نقشه باز است. این مسئله به اصول تزئین برمی گردد. سوئیجر می گوید ، قوانین تزئین نقشه های پلان باز با پلان بسته متفاوت است.

به طور سنتی ، یک مبل باید به دیوار تکیه داده شود  تا فضای کف را به حداکثر برسانید. اما انجام این کار در فضایی با نقشه باز می تواند باعث سرد شدن فضا و پراکندگی مبلمان شود.

راه حل: Sweijer می گوید: در مورد نحوه قرار دادن مبل خود (که به طور کلی اصلی ترین مبلمان در یک فضای زندگی با یک نقشه باز است) فکر باز داشته باشید. سعی کنید آن را در جایی قرار دهید که دیواری در پشت آن نباشد ، مانند وسط اتاق. یا داشتن دو مبل روبروی هم یا یک مبل و یک یا دو صندلی .اگر مبل جدیدی خریداری می کنید ، در نظر داشته باشید که مبلمان پشت کوتاه انتخاب کنید که باعث ایجاد یک دید منظم در فضا شود.

اشتباهات در طراحی پلان باز

اشتباهات در طراحی پلان باز

اگر از مبلمان موجود خود استفاده می کنید ، در نظر داشته باشید که تعداد آنها را کم کنید تا فضا به هم ریخته نشود. اگر فضا کم است ، در نظر بگیرید برخی از مبلمانتان را بفروشید یا به دیگران ببخشید. شما می توانید مبلمان اضافی خود را با یک یا دو صندلی باریک جایگزین کنید یا یک میز قهوه بزرگ را با میزهای کناری جمع و جور عوض کنید که فضا را اشغال نکند.

اشتباهات در طراحی پلان باز

اشتباهات در طراحی پلان باز

استفاده کم یا بیش از حد از متریال های مختلف در طراحی پلان باز

یافتن تعادل مناسب برای انواع و تعداد مصالح در یک اتاق با نقشه باز ، کاری دشوار است و این مسئله ای است که بسیاری از مردم آن را اشتباه می گیرند. آنها غالباً از مواد مختلف بسیار متنوعی برای اتمام کار در یک فضای باز استفاده می کنند و باعث شلوغ شدن فضا می شوند. یا ممکن است به اندازه کافی استفاده نکنند ، که باعث می شود فضای اتاق کسل کننده و صاف باشد. شما می خواهید فضایی با طرح باز از نظر زیبایی شناسی ساده و منسجم احساس شود ، اما جالب نیز باشد.

راه حل: برنامه ریزی فضایی نکته اصلی است. قبل از تزئین ، وقت خود را صرف تجسم نحوه کار و ظاهر اتاق کنید. با یک طرح شروع کنید ، سپس یک ارتفاع یا یک مدل سه بعدی را شروع کنید.

به یاد داشته باشید ، هنگام انتخاب نازککاری، ایجاد یک نگاه متعادل مهم است. اگر به عنوان مثال ، در آشپزخانه مصالح سخت زیادی مانند سنگ دارید ، آنها را با مصالح گرم مانند چوب ، در محل غذاخوری و محل زندگی متعادل کنید.

نکته: از قفسه های باز در فضای پلان باز استفاده نکنید مگر اینکه عاشق آن باشید.

منبع:houzz.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اینستاگرام نقش شهر ، مفید و متفاوت :

نظرات و تجربیات خود را درباره این مقاله با ما و سایرین به اشتراک بگذارید.

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.