اصول طراحی انبار، قفسه و گنجه

اصول طراحی معماری پذیرایی به روش پلان باز

   آیا به دنبال ایده های اتاق نشیمن با طراحی معماری پلان باز هستید؟ زندگی در خانه ای با طرح پلان باز به آرامی به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است ، از یک دفتر خانه در داخل یک اتاق نشیمن گرفته تا یک آشپزخانه. این فضاها باید به خوبی طراحی شده و بتوانند از...

۶ دلیل برای اینکه ساختمان خود را به روش پلان باز طراحی کنید.

اگر در حال طراحی و بازسازی منزل مسکونی خود هستید و فضای کمی هم دارید، طراحی داخلی به روش پلان باز به شما کمک میکند تا از فضا،بهتر استفاده کنید.استفاده از طراحی پلان باز مزایا و معایب خاص خود را دارد. در این مقاله به بررسی مزایای طراحی داخلی منزل مسکونی به روش پلان باز...

اصول کلی روانشناسی محیط در طراحی معماری

رویکرد‌های عمده در مطالعات روانشناسی در فرایند حل یک مسئله، هدف ما و نوع دیدگاهی که به تبعیت از آن برمی گزینیم متفاوت است. مسائل شهری نیز از این امر مستثنی نیستند. در واقع هنگامی که سعی در طراحی با توجه به ویژگی‌های روانشناختی انسان‌ها داریم، بسته به هدف، می‌توان از...

مزایا و معایب طراحی معماری پلان باز در ساختمان مسکونی و شرکتها

طراحی پلان طی دهه ها چه درفضاهای مسکونی و چه در فضاهای اداری به شدت تغییر کرده است. فضاهایی که متشکل از اتاقهای کوچک بسیاری بود به یک فضای یکدست و روان تبدیل شده است. طرح پلان باز با استفاده از یک فضای اصلی و تقسیم فضا به مناطق جداگانه برای استفاده های فردی ، به طرح و...

دفاتر اغلب، قفسه،انبار یا گنجه ای برای انبار وسایل دارند.که ممکن است قطعات استانداردیا طراحی سفارشی داشته باشد.در این مقاله به بررسی اصول طراحی انبار، قفسه و گنجه میپردازیم.

جهت سفارش طراحی معماری و طراحی داخلی توسط مهندسین با تجربه و خلاق با ما در تماس باشید.

تماس با ما

طراحی انبار

انبار باید در جای مورد نیاز طراحی شود. میزان توانایی دسترسی ما در حالت‌های نشسته، ایستاده یا زانوزده باید شیوۀ دسترسی به فضای انبار را مدیریت کند. انبار فعال کالاهای پراستفاده باید به آسانی در دسترس باشد اما انبار بی‌جنبش کالاهای فصلی یا کم استفاده می‌تواند از دید پنهان شود.

طراحی معماری انبار

 

طراحی معماری انبار و پیشخوان ،قفسه، کشو و گنجه از گونه‌های اصلی واحدهای انبار هستند. این‌ها می‌توانند از سقف آویزان، بر دیوار نصب یا بسادگی همچون تکه‌ای از مبلمان بر کف گذاشته شوند. واحدهای انبار می‌توانند در ضخامت دیوار ساخته شوند، تاقچه‌ای را اشغال کنند یا از فضایی بی‌استفاده مانند زیرپله بهره جوید.

بیشتر بخوانید:

اصول کلی طراحی ویلای مینیمال

برای تعیین نیازمندی‌های انبار، موارد زیر را تحلیل کنید:

دسترس‌پذیری: در کجا به انبار نیاز است؟

آسایش: چه گونه‌ای از انبار باید آماده شود؟ چه اندازه و شکلی از کالاها قرار است انبار شود؟ چند بار استفاده می‌شود؟

دیدپذیری: آیتم‌ها قرار است نموده یا پنهان شوند؟

انبارهای کوچک درون ساختمان

قفسه‌ها

قفسه‌های سبک برای انبار بهترین گزینه‌اند زیرا کالاها همیشه در دید هستند. در فضاهای انبار عمیق، موارد کم‌استفاده بسوی عقب انبار می‌گرایند اما کالاهای پراستفاده در جلو جای می‌گیرد.سیستم‌های انبار دیواری متشکل است از قفسه‌بندی مدولار، کشو و واحدهای کابینت که می‌توان برای شکل‌دهی بخش‌های خود-ایستا به شیوه‌های گوناگون ترکیب‌شان کرد. واحدها ممکن است دارای نمایی باز باشند یا با درهایی کرکره‌ای، شیشه‌ای یا صلب متناسب شوند. برخی سیستم‌ها نورپردازی نمایشی را در ساخت‌شان جای می‌دهند.قفسه‌های عتیقه  و قفسه‌های گنجه‌ای در بخش‌های بالایی و هم پائینی دارای در و کشو هستند.

طراحی معماری انبار

طراحی معماری انبار

گنجه‌ها

گنجه بطور کلی به کابینت چوبی‌ای گفته می‌شود که برای جادهی قفسه‌ها و کشوها ساخته شده است.در یک خانه، انبار درون ساخت و گنجه معمولاً در فضاهای حمام، آبدارخانه و آشپزخانه به چشم میخورند اما به همین اندازه هم می‌توانند به گونه‌ای کارا در دیگر فضاها گسترش یابند. شالودۀ استاندارد –اندازه و گنجه‌های دیواری در طرح‌بندی آشپزخانۀ بیشتر خانه‌ها گنجانده می‌شوند.دولابچه‌ها، گنجه‌هایی بی‌تکیه‌گاه هستند با درهایی که جلوشان را پوشش می‌دهد و اغلب در کف دارای کشو هستند.گنجه‌های روتختی و انبار لباس از جعبه‌های چوبی ساده که در بالا باز می‌شوند تا تکه‌های جزئی‌تر همراه با کشوهای زیرین تغییر می‌یابند.گنجۀ کشویی میز تحریر یا منشی دارای نمایی اریب است که برای ایجاد سطحی نوشتاری با کشوهای زیرین به پایین می‌افتد. این گنجه‌ها گهگاهی در بالا دارای جاکتابی یا ویترین هستند.

گنجۀ اتاق بیمار و ایستگاه‌های پرستاران بیمارستان باید تجهیزات را در خود جای دهد.انبار درون ساخت می‌تواند به تمیز نگاه داشتن خطوط اتاق و پرهیز از بی‌نظمی کمک کند. .

طراحی معماری انبار

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اینستاگرام نقش شهر ، مفید و متفاوت :

نظرات و تجربیات خود را درباره این مقاله با ما و سایرین به اشتراک بگذارید.

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *