اصول کلی طراحی ویلای مینیمال

اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش ۳)

در این مقاله به بررسی اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه خواهیم پرداخت. در صورتی که بخش اول و دوم این مقاله را مطالعه نکرده اید از طریق لینک زیر وارد شوید. بیشتر بخوانید: اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش ۱) اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش 2)...

اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش ۲)

در این مقاله به بررسی اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه خواهیم پرداخت. در صورتی که بخش اول این مقاله را مطالعه نکرده اید از طریق لینک زیر وارد شوید. اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش 1) سيستم هاي ناوبري فرودگاهها ILS چيست سابقهً پيدايش روشهاي مختلف جهت...

اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش ۱)

در این مقاله به بررسی اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه خواهیم پرداخت. فرودگاه محلي است که براي نشست و برخاست هواپيماها تعيين شده است. در حاليکه فرودگاه هاي کوچک که معمولا با نام هائي ازقبيل aerodrome, airfield ياlanding strip ناميده ميشوند- ممکن است از باندهاي...

اصول طراحی معماری پذیرایی به روش پلان باز

   آیا به دنبال ایده های اتاق نشیمن با طراحی معماری پلان باز هستید؟ زندگی در خانه ای با طرح پلان باز به آرامی به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است ، از یک دفتر خانه در داخل یک اتاق نشیمن گرفته تا یک آشپزخانه. این فضاها باید به خوبی طراحی شده و بتوانند از...

فهرست مطالب

تعریف مینیمالیسم

مینیمالیسم به معنای حداقل گرایی است و ریشه در گرایشات مدرن دارد. در این رویکرد، ساده گرایی مدرن به اوج می رسد و تنها بر جنبه ضرورت و کارکردگرایی تاکید می شود..مینیمالیسم با گذشت سال ها همچنان به عنوان یک فلسفه ی طراحی و شیوه زندگی در میان مردم طرفداران زیادی پیدا کرده است. معماری مینیمالیستی در جهت دستیابی به طراحی برتر از طریق سادگی می باشد. سادگی که از طریق سادگی در فرم، فضا، مادی بودن، جزئیات و رنگ بدست می آید. طراحی مینیمالیستی همچنین به بیان محدودیت و ویرایش فضا را نشان می دهد تا افراد به وضوح در مکان دست یابند.در این مقاله به بررسی اصول طراحی ویلای مینیمال می پردازیم.

جهت طراحی ویلا توسط مهندسین با تجربه و خلاق با ما در تماس باشید.

تماس با ما

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

ویژگی های طراحی ویلای مینیمال عبارتند از:

 • در طراحی ویلای مینیمال، ترکیب بندی از احجام بسیار ساده، شالوده اصلی فرم را شکل می دهد. سطوح صاف و یکدست، بدون هیچ گونه المان الحاقی یا تزئیناتی شاخصه اصلی نمای مینیمال می باشد.این سبک در کشور ما نیز علاقه مندان زیادی پیدا کرده است.ویلاهای به سبک مینیمال به علت سادگی بی اندازه شان جذابیت خاصی دارند که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.در انتخاب متریال نیز محدودیت وجود دارد به طوریکه معمولا بیش از دو متریال نباید در ساخت ویلا به این سبک به کار رود. متریال رایج بتن به صورت اکسپوز یا پرداخت شده و سیمان سفید است.
 • ویژگی مهم دیگر یک ویلای مینیمال، پلان های باز با کمترین میزان دیوار و اجزای صلب است و تنها در صورتیکه ضرورت ایجاب کند باید به تیغه کشی و مرز بندی ساختاری فضا اقدام کرد. بدین روش فضاهای داخلی یکدست و پیوسته ای خلق می شود. در این راستا فضاهایی که دارای کاربری های همگون هستند در یک سطح وسیع و باز قرار می گیرند. نکته قابل توجه در اجرا این است که به علت نبود تزئینات و عناصر اضافی، باید دقت زیادی در اتصالات و جرئیات عناصر ساختاری به خرج داد تا ناب و خالص بودن فضا و کالبد دچار خدشه نشود.
نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

 • در ویلاهای مینیمال از سطوح شیشه خور وسیعی استفاده می شود. این سطوح می توانند علاوه بر بازشوها، تیغه ها، کف ها و حتی پله ها را نیز در بر گیرند. این شفافیت باعث حضور کمتر اجزای صلب و سنگین در فضا شده و حسی از گشودگی و سبکی را در فضا القا می کند.
 • سادگی و حداقل گرایی باید در تمام اجزای ساختاری دیده شود به طوری که این اجزا تنها ضرورت وجودی خود را در فضا عرضه کنند. سطوح کف، دیوارها و سقف باید در ساده ترین حالت و بدون هیچ گونه کنج سازی و یا عناصر کاذبی به یکدیگر متصل شوند و لبه های خشک و واضحی را ایجاد کنند.
 • در واقع در طراحی داخلی ویلا با رویکرد مینیمال، یک سری خطوط صاف و ممتد افقی و عمودی، مبنای مرزبندی های کالبدی-فضایی هستند.

بیشتر بخوانید:

کلیه اصول طراحی ویلا

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

 • طراحی داخلی مینیمال تا حد بسیار زیادی با مبلمان های کارکردی و انتزاعی تعریف می شود. در این رویکرد مبلمان باید در فرم های خالص و بدون تزئینات با رنگ های سفید، خاکستری و عموما خنثی طراحی و انتخاب شوند. دکوربندی ها و تجهیزات تاسیساتی و روشنایی نیز هماهنگ با این سبک غالب انتخاب و نصب می شوند.
 • سادگی و حداقل گرایی علاوه بر ساختمان ویلا، محوطه سازی و فضای سبز آن را نیز در بر می گیرد. استفاده از سکوهای بتنی اکسپوز برای تفکیک فضاها، انتخاب ایده آلی برای طراحی فضای باز هستند.
 • با حذف دیوارهای صلب و شفاف سازی در وجوه خارجی بنا، ارتباط قوی بین فضاهای داخلی ویلا با محوطه بیرونی برقرار شده و مناظر طبیعی به آرامی به درون ویلا راه می یابند.
 • با وجود ساختارهای اصلی و فضاهای ساده، خلوت و باز، رویکرد مینیمال برای مواردی که طراحی ویلای کوچک مد نظر است، ایده آل به نظر می رسد، چرا که حداکثر استفاده مفید از فضای محدود صورت می گیرد.
نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

طراحی ویلای مینیمال به سبک استادان معماری

اگر عاشق سادگی هستید و سادگی را دوست دارید سبک مینیمال مختص ویلای شماست.در این قسمتبا ۵ ویژگی منحصربه فرد از طراحی ویلا مینیمال ما که هرکسی را شیفته خود می کند آشنا شوید.با گذشت سالها مینیمال‌یسم به یک فلسفه طراحی و شیوه زندگی کاملاً محبوب تبدیل شده است.در گفتار زیر به اختصار به شرح برخی از رموز طراحی استادان معماری در طراحی ویلا مینیمال خواهیم پرداخت.

سبک طراحی ویلای مینیمال چگونه تعریف می شود؟

معماری مینیمال عبارت است از دستیابی به طراحی بهتر از طریق سادگی، چه سادگی در فرم باشد یا سادگی در فضا ، مادیات ، جزئیات و رنگ. علاوه بر این، در طراحی ویلا مینیمال به جفت نمودن دقیق فضاها برای تبدیل نمودن انها به فضایی منحصربفرد نیاز است.

ایا واقعا کسی وجود دارد که از فضاهای تمیز و دلبازی که اجازه میدهند معماری ، مبلمان و موارد موجود در یک اتاق نفس بکشند خوشش نیاید؟

همین سادگی ، دقت و بی پیرایه بودن است که طراحی ویلا مینیمال را بسیار جذاب جلوه می دهد و به همین دلیل معماران از طراحی فضاهای مینیمال یستی لذت می برند – زیرا ما از آرامش ، گرما و زیبایی هایی که این نوع فضاها از خود نشان می دهند به وجد می آییم.

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

زیبایی خیره کننده طراحی ویلای مینیمال در چیست؟

 • سادگی در فرم و عملکرد
 • پوشش و پرداخت دیوارها بدون هیچگونه پیچیدگی خاصی
 • فضاهای تمیز ، دلباز و پر نور
 • جزئیات ساده بدون وجود دکوراسیون خاصی
 • استفاده استراتژیک از متریال های مختلف برای ایجاد جذابیتهای بصری ، بافت و کاراکترهای خاص در فضا

۱- سادگی در فرم و عملکرد ( اولین اصل طراحی ویلا مینیمال سادگی است و بس!)

اگر عاشق سادگی هستید و سادگی را دوست دارید این سبک مختص شماست.
ویلا های مینیمال دارای یک طرح ساده ، بی پیرایه و کارآمد با فضاهای بسیار دلباز هستند. این ویژگی ها به وضوح در مورد طرحهایی که در آنها فضاها قابل پیش بینی و بدون هیچگونه پیچیدگی خاصی هستند مشاهده می شود.فرم های ساده، نقشه های دل باز، وجود حداقل دیوارهای داخلی ، فضاهای ذخیره سازی نسبتا کوچک و تأکید بر نما و نور پردازی از ویژگی های مهم در طراحی ویلا مینیمال به حساب می ایند.وجود دریچه های عاری از پیچیدگی برای درب ها و پنجره ها نمای سازه را دلبازتر جلوه میدهد.به طور کلی ، در اینگونه طراحی های ساده از وجود موارد زاید درونی و بیرونی ، منحنی های کامل یا زاویه های بیش از حد جلوگیری می شود. پروفیل ساده سقف نیز مشخصه دیگر ویلا های مینیمال است.

۲- پوشش ساده دیوارها و اجتناب از پیچیدگی مشخصه دیگر طراحی ویلا مینیمال

استفاده از یک متریال نمای ساده و یکدست بر روی دیوارها که بیشتر نشان دهنده خصوصیات مواد و بافت آنها باشد به راحتی می تواند جذابیت بصری مفصلی را ایجاد کند.

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

۳- فضاهای تمیز ، باز و پر نور جزء جدانشدنی طراحی ویلا مینیمال

دیوارهایی با رنگ روشن ، جزییات مدرن و تمیز ، فضاهای بدون گل و یک پالت رنگ خنثی به چنین فضاهایی حس مینیمال یستی و جذابیت قابل توجهی به هر ویلایی میبخشند.اتاق های جادار پر نور ، خطوط دید وسیع و پرده های معمولی و در عین حال منحصربفرد برای بسیاری از فضای داخلی مینیمال عالی هستند و در طراحی ویلا مینیمال هواره مدنظر هستند. فقط کافیست از مبلمان و لوازم جانبی لازم استفاده کنید تا اشیاء اتاق زنده به نظر برسند. نور طبیعی فراوانی که به درون فضا راه میبابد باعث می شود به جای یک فضای سرد و مایوس کننده ، فضایی گرما و دنج داشته باشید.

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

۴- جزئیات ساده بدون دکوراسیون اما شیک و جذاب طراحی ویلا مینیمال

محیط داخلی بسیاری از طرحهای مینیمال با کابینت های ساده ، پله ، و جزئیاتی نه چندان زیاد اما تر و تمیز مشخص می شود.فقط کافیست آنچه را که لازم دارید تهیه کنید.به کارگیری کابینت هایی با پانل های صفحه تخت به جای پانل های بلند یا طاقچه دار و استفاده از دکوراسیون فلزی ساده از ایجاد تداخل بصری جلوگیری مینماید.در پروژه های ما چنین طرحی به وضوح قابل مشاهده است.پنجره های شفاف و واضح و نماهایی که به خوبی طراحی شده اند ،باعث میشوند که دیگر به تزئینات غیر ضروری نیازی نباشد.یک قاب پنجره شفاف به همراه اتصالاتی از جنس فلز ، میتواند ظاهر مینیمال یستی تر و تمیزی را برای لولای پنجره ها فراهم اورد.تزئینات پایه ای ساده روشی ارزان و آسان برای تزئین پنجره ها و دربها است که ظاهری مینیمال یستی به انها می بخشد. تزئینات پایه ای ساده و دیوارهای کاملا سفید اجازه می دهد تا به جای فضای داخلی ، تمرکز شما بیشتر بر روی نمای بیرونی معطوف شود.

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

۵- استفاده از متریال ها برای ایجاد چشم انداز بصری ، بافت ، و کاراکتری خاص

با این حال ، بتن هایی که به شکل تخته در امده اند ، بافت و چشم انداز مینیمال یستی خاصی به دکوراسیون داخلی ویلا بخشیده اند.بافت و دانه های الگوی کاشی، چشم انداز بصری خاصی به پالت ساده حمام بخشیده اند.قسمتهای چشم نوازی مانند دیوار آجری موجود در تصویر زیر، پایین صفحه می تواند بدون نیاز به قفسه بندی و تزئینات خاص هم جلوه خاصی داشته باشند.

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

طراحی ویلا مینیمال اصولی تنها با استفاده از سادگی در فرم ها ، مواد و جزئیات قابل دستیابی است.

بنابراین بهتر است آن را با ایجاد فضایی سرد و بی روح، بیرون ریختن تمام دکوراسیونهای لازم یا خالی نمودن بیش از حد فضا اشتباه نگیرید.این نوع طراحی داخلی مینیمال ارتباط منحصر بفردی با نظم ، وضوح ، آرامش و نیت و هدف طراح دارد.با تمرکز بیشتر روی تعداد اندکی از عناصر ، ما بیشتر بر روی رنگ و بافت عناصر و فضاهایی که در آن ساکن هستیم تمرکز می کنیم.

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

نمونه ای از طراحی ویلای مینیمال

ایده طراحی ویلای مینیمال ، پروژه ای از دفتر معماری Fransilvestre

دفتر معماری Fransilvestre مجموعه ای از معماران معاصر و حرفه ای می باشد که در سال های اخیر نمونه های فوق العاده ای را در زمینه های مختلف معماری و طراحی داخلی ویلا و اداری از خود به جای گذاشته است. یکی از شاخصه ها و ویژگی های اصلی کارهای این دفتر معماری استفاده از سبک مینیمال می باشد. Fran silvestre که سرپرست این مجموعه می باشد، با به کار گیری از سبک مینیمال سعی کرده تا آثاری متفاوت و در عین خال منحصر به فردی را ایجاد کند.

سادگی در فرم و عملکرد

بسیاری از خانه های مینیمالیستی دارای یک طرح ساده ، ساده و کارآمد با حجم انباشته از فضاها هستند. این وضوح در برنامه را ایجاد می کند ، جایی که فضاها قابل پیش بینی و بدون عارضه هستند. فرم های ساده، فضاهایی با پلان باز، حداقل دیواره های داخلی، و تأکید بر نماها و نور روز در فضای داخلی از ویژگی های شاخص سبک مینیمالیست می باشد. به طور کلی می توان گفت که طراحی خانه با سبک مینیمال، از پرداختن به جزئیات در بیرون و داخل خانه، و همچنین از ایجاد منحنی ها و زاوایای زیاد جلوگیری می کند. نمایه های ساده بام خانه ها از ویژگی های اصلی خانه های مینیمال می باشد.

پوشش دیواره ها و تزئینات ساده

استفاده از ماده پوششی پیوسته در بیرون ساختمان می تواند جذابیت بصری را از طریق بیان خصوصیات فیزیکی و بافت آن ها ارائه دهد.

طراحی ویلای مینیمال

طراحی ویلای مینیمال

فضاهای روشن، باز و پرنور

ایجاد فضای داخلی با پلان باز منجر می شود تا نور در تمامی بخش های عمومی خانه جریان داشته باشد. همچنین ایجاد برخی از سطوح دیواری با رنگ روشن، جزئیات ساده، فضای های بدون اشیای دکوری همچون گلدان های تزئینی می تواند بر جذابیت فضاهای مینیمالیستی بیفزاید. در فضاهای داخلی مینیمالیستی فقط از مبلمان و اشیای ضروری استفاده می شود تا فضای کافی برای تنفس وجود داشته باشد. وجود نور طبیعی باعث روشنی فضا در طول روز می شود و این خود منجر به ایجاد فضایی گرم و صمیمی می شود.

طراحی ویلای مینیمال

طراحی ویلای مینیمال

جزئیات ساده در عناصر تزئینی

ویژگی های سبک مینیمال با جزئیات کم تر، راه پله ها، کابینت های ساده و استفاده از لوازم ضروری و مورد نیاز مشخص می شود. توجه به این جزئیات می تواند شما را به ایجاد یک خانه ای با سبک مینیمال نزدیک کند. اکنون به شرح پروژه از از دفتر معماری اسپانیایی می پردازیم.

طراحی ویلای مینیمال

طراحی ویلای مینیمال

این پروژه در جزیره Tabarca قرار دارد و موقعیت قرارگیری آن درکی منطقی از این منطقه را منتقل می کند. پروژه دارای اختلاف چشمگیری در دسترسی به فضا در بالا و پایین می باشد که سطحی وسیع را بوجود می آورد و در این سطح استخر قرار گرفته است. این سطح سعی می کند تا در بالاترین سطح ممکن قرار بگیرد و بدین صورت دید مستقیمی از دریا را داشته باشد. این حجم با توجه به رنگ خاکستری سنگ های طبیعی که با آن ساخته شده است، می تواند با بافت کوه های اطراف آن آمیخته شود.

طراحی ویلای مینیمال

طراحی ویلای مینیمال

طراحی ویلای مینیمال

طراحی ویلای مینیمال

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اینستاگرام نقش شهر ، مفید و متفاوت :

[instagram-feed]

نظرات و تجربیات خود را درباره این مقاله با ما و سایرین به اشتراک بگذارید.

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.