راهنمای معماران در چیدمان اثاثیه منزل مسکونی

اصول طراحی معماری پذیرایی به روش پلان باز

   آیا به دنبال ایده های اتاق نشیمن با طراحی معماری پلان باز هستید؟ زندگی در خانه ای با طرح پلان باز به آرامی به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است ، از یک دفتر خانه در داخل یک اتاق نشیمن گرفته تا یک آشپزخانه. این فضاها باید به خوبی طراحی شده و بتوانند از...

۶ دلیل برای اینکه ساختمان خود را به روش پلان باز طراحی کنید.

اگر در حال طراحی و بازسازی منزل مسکونی خود هستید و فضای کمی هم دارید، طراحی داخلی به روش پلان باز به شما کمک میکند تا از فضا،بهتر استفاده کنید.استفاده از طراحی پلان باز مزایا و معایب خاص خود را دارد. در این مقاله به بررسی مزایای طراحی داخلی منزل مسکونی به روش پلان باز...

اصول کلی روانشناسی محیط در طراحی معماری

رویکرد‌های عمده در مطالعات روانشناسی در فرایند حل یک مسئله، هدف ما و نوع دیدگاهی که به تبعیت از آن برمی گزینیم متفاوت است. مسائل شهری نیز از این امر مستثنی نیستند. در واقع هنگامی که سعی در طراحی با توجه به ویژگی‌های روانشناختی انسان‌ها داریم، بسته به هدف، می‌توان از...

مزایا و معایب طراحی معماری پلان باز در ساختمان مسکونی و شرکتها

طراحی پلان طی دهه ها چه درفضاهای مسکونی و چه در فضاهای اداری به شدت تغییر کرده است. فضاهایی که متشکل از اتاقهای کوچک بسیاری بود به یک فضای یکدست و روان تبدیل شده است. طرح پلان باز با استفاده از یک فضای اصلی و تقسیم فضا به مناطق جداگانه برای استفاده های فردی ، به طرح و...

اثاثیه و چیدن آن

مبلمان خانه برای راحتی ساکنان و تامین زیبایی بصری بسیار اهمیت دارد. معمار باید با انواع مبلمانهای موجود آشنا باشد. اثاثیه ممکن است عتیقه هایی باارزش باشد یا قفسه های سادهای که میتوان به نجار سفارش داد. از آنجا که امروزه ساکنان خانه دوست دارند کار کمتری در خانه داشته باشند، گرایش به ساخت مبلمانهای ثابتی که هیچ حفره و درز و شکافی در زیر و رو و بدنه های آن وجود ندارد، بیشتر شده است.

طراحی داخلی وظیفه مبلمان و پرداختن به جنبه های تزیینی خانه را به طور فراگیری به عهده گرفته است. این گروهها، هرچند گروههای ماهری هستند، ولی بهتر است معمار تا حد امکان در کل فرایند طراحی شرکت داشته باشد. در واقع معمار فضای داخلی خانه و رنگ، پوشش کف، مبلمان، اثاثیه، تابلوها، و ساخت در و پنجره را، با توجه به همه موارد، شکل میدهد که بخشی از فرایند کلی طراحی است. وظیفه شما باید در ابتدای روند طراحی مشخص شود. اگر کارفرما طراحی داخلی در اختیار داشته باشد، وظیفه شما این است که هماهنگ با ا و کار کنید. میتوانید به طراح داخلی پیشنهاد کنید که طراحی را خودتان به تنهایی بر عهده داشته باشید و برای این کار باید روش کار را مشخص کنید. از آنجا که اکثر اوقات افراد مختلفی در کار دخالت میکنند شاید عاقلانه ترین کار آن باشد که مسئولیت بخشهایی مثل مبلمان، پردهها و ساخت پنجره ها کاملا مشخص و کنترل هر قسمت به فردی واگذار شود. اما مهمتر از همه این مسائل این است که همه تخصصها بتوانند در فرایند طراحی با هم کار کنند. بخشهای زیر در مورد چند جنبه مهم طراحی داخلی است. در این مقاله به راهنمایی معماران جهت چیدمان اثاثیه منزل مسکونی میپردازیم.

جهت سفارش طراحی داخلی توسط مهندسین با تجربه و خلاق در این زمینه با ما در تماس باشید.

تماس با ما

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

منابع

ممکن است برای معماری که در دفتر کوچک کار خود مشغول به کار است اطلاع از منابع فراوان موجود برای طراحی داخلی سخت باشد. کاتالوگهای مربوط به محصولات کارخانجات پارچه بافی و پردهدوزی به تنهایی میتوانند کتابخانه ای را پر کنند. ابتدا معمار باید تصمیم بگیرد که آیا خود به تنهایی از عهده عملیات طراحی داخلی خانه بر می آید یا خیر. اگر به این نتیجه رسید که نمیتواند به تنهایی این کار را انجام دهد، باید با چند طراح داخلی صحبت کند تا بالاخره از بین آنها کسی را پیدا کند که شیوه کارش با اهداف نهایی طراحی خانه، هماهنگ باشد. زمانی که کار اتنخاب طراح داخلی به مراحل پایانی رسید، و انتخاب بین دو یا سه نفر محدود شد، باید کارفرما را نیز مطلع کند و او را در انتخاب شرکت دهد. کارفرما میتواند در زمان مناسب با طراح داخلی همکاری کند و به اتفاق او، مواد و مصالح لازم را از نمایشگاه های مختلف انتخاب کند.

پلان مبلمان

هنگام ارائه طرحهای کلی میتوان شکل چیدن مبلمان را نیز طراحی و ترسیم کرد. بسیاری از کارفرماها از این که در خانه های امروزی جای زیادی برای قرار دادن اثاثیه وجود ندارد، اظهار تاسف میکنند. حتی اگر معمار علاقه به مبلمانی همانند چایخانه های سنتی ژاپنی داشته باشد بسیاری از کارفرمایان ممکن است از نشستن بر روی زمین چندان دل خوشی نداشته باشند.

تهیه پلان مبلمان باعث میشود که معمار فضا را بهتر درک کند و حتی جای گیری در و پنجره ها نیز مشخصتر شود. این کار به برقراری ارتباط هرچه بیشتر با کارفرما کمک میکند، زیرا به نظر میرسد که اکثر مردم مکانیابی مبلمان در فضا را بهتر از سایر جنبه های موقت و زودگذر فضا درک میکنند.

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی مبلمان

خودتان به مسئله مبلمان فکر کنید. این کار احتیاج به کمی آگاهی از دانش ارگونومی- علم شناخت اندازه های بدن انسان- دارد، ولی زیاد هم پیچیده نیست. اگر بخواهید، همانند فرانک لویدرایت و لوکوربوزیه و بسیاری از معماران دیگر، خودتان به طراحی مبلمان بپردازید، لازم استکه نجار و دوزنده ای خوب و ماهر پیدا کنید تا بتوانید در این زمینه با او کار کنید. این مسئله در مورد ساختمان سازان و بناها نیز صادق است: سعی کنید با آنها همکاری کنید و به نصایح و پیشنهادهایشان گوش فرا دهید. اگر شما همکار باتجربه و ماهر برای خود انتخاب کرده اید مسلما او در طول کار به شما کمک خواهد کرد.

همچنین بخوانید:

انواع نازک کاری در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

دیوار، سقف و کف

دیوارها و فضای خالی بین آنها، به همراه سقفها و کفها، فضای داخلی خانه را تشکیل میدهند. بر خلاف برخی از آپارتمانها که در آن فضای خالی از چند قوطی ساده و تعدادی در و پنجره تشکیل میشود، خانه سفارشی باید فضاهای خالی مناسبی داشته باشد تا بعد از اتمام عملیات ساخت خانه، برای زیبا شدن، به ((تزیینات)) احتیاجی نداشته باشد.ابعاد معماری داخلی باید به صورت مقاطع داخلی به کارفرما نشان داده شود. این نقشه ها معمولا برای نشان دادن محل خروجی های برق و سایر تزیینات به پیمانکار ترسیم میشود. در این تصاویر همچنین میتوان رنگها و سایر جنبه های تزییناتی بنا را نیز به کارفرما نشان داد.

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

سطوح روکار داخلی

خیلی مهم است که به موقع کار بر روی سطوح روکار جداره های داخلی شروع شود، زیرا در این قسمت بسیاری از موارد احتیاج به صرف وقت و زمان زیاد دارند. پیمانکاران و سازندگان بنا مصالح را انبار نمیکنند، زیرا در این حالت سرمایه آنها برای مدتی در انبار کالاها متوقف میشود. بسیاری از مصالح داخلی از قبیل پارچه و کاشی در خارج تولید میشود، در این مورد، علاوه بر مسئله ذکر شده، مسئله وقت و زمان نیز مطرح است. اگر با کارفرمایی کار میکنید که نمیتواند فضای داخلی خانه را خوب مجسم کند، بهتر است تا اتمام کار سطوح داخلی و نصب مصالح توکار صبر کنید و تا آن زمان مصالح روکار را انتخاب نکنید. توجه داشته باشید که عموما کارفرمایان در درک و تجسم فضا مشکل دارند. در این موارد صبر لازم است.

چیدمان اثاثیه منزل مسکونی در سطوح داخلی

سطوح داخلی را طوری طراحی کنید که هم زیبا و جذاب و هم کاربردی باشند. نگاهی به کارهای طراحی داخلی معماران جنبش هنرهای تجسمی و مهارتهای فنی- گرین [چارلز سامنر گرین] و گرین [هنری مدر گرین] یا چارلز رنی مکینتاش- بسیار آموزنده است. دراین کارها، دسته صندلی ها، گچبریها، قابهای عکس و حتی روکار چوبی قرنیزهای دیوار هماهنگ با طرح کلی طراحی داخلی کار شده است. میتوان نمونهای از پرسپکتیوهای طراحی داخلی را با استفاده از رنگ عرضه کرد تا هماهنگی طراحی رنگ و مصالح دیوارها، نورپردازی، پرده ها و مبلمان برای کارفرما روشن شود. از آن جا که این فضاهای داخلی معمولا برای زندگی صمیمانه افراد خانواده با یکدیگر است برخی از طراحان سعی کرده اند نشان دهند که میتوان برخی از جداره های داخلی را با استفاده از فرش یا موکت پوشاند. مثلا، میتوان این کار را بر روی دیوارهایی که ارتفاع آنها از حد خاصی کوتاهتر است انجام داد. به روش دیگری نیز میتوان این ایده را اجرا کرد، به این ترتیب که فضای داخلی بین اتاقها و سایر نقاط داخلی خانه با استفاده از گچبری یا نوارهای افقی مصالح به یکدیگر متصل شوند.

کمدهای توی دیوار

بهتر است برای همه فضاهایی که احتیاج به محوطه ای انبار مانند دارند، از این نوع کمدهای توی دیوار استفاده شود. این نوع کمدها نسبت به انواع متحرک مزایای بیشتری دارند.آنها معمولا خیلی مرتب به نظر میرسند. در حالی که ممکن است بسیاری از لوازم درهم و برهم زندگی را در خود جای داده باشند. این نوع کمدها را سازندگان خانه یا نجارها میسازند. شرکتهای زیادی نیز نمونه های متنوع و ارزان قیمتی از این نوع کمدها را می سازند. بهترین راه برای برآورده کردن نیازهای کارفرما، استفاده از نمونه های پیش ساخته است. باید مراقب باشید که به هنگام طراحی فضای کافی برای استقرار این کمدها در فرورفتگیها یا در طول دیوارها گرفته شود.

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

محافظت از پنجره ها

محافظت از پنجره ها یکی از مهمترین بخشهای طراحی داخلی است. اگر در سازه ساختمانی که طراحی میکنید استقرار آفتابگیر پیشبینی شده باشد، دیگر نیازی نیست که با استفاده از پرده یا هر چیز دیگری، سطوح خارجی پنجره در مقابل آفتاب محافظت شود. در هر حال، بنا به دلایل شخصی، اکثر مردم تقاضا میکنند به نوعی از پنجره ها محافظت شود. برای این کار میتوان از انواع وسایلی که مانع ورود آفتاب به خانه میشوند استفاده نمود. مثلا بنا به شرایط میتوان از انواع کرکره، سایبان، پرده و پارچه و پشت پنجره ای های متحرک، که در مقابل پنجره ها و درون دیوارها نصب میشوند، استفاده کرد. در برخی از این پشت پنجره ای ها میتوان، با تغییر زاویه کرکره ها، به جریان یافتن نسیم در اتاق و همچنین تابش نور کنترل شده آفتاب به خانه کمک کرد. میتوان اینها را به گونه ای ساخت که در هنگام جمع شدن به درون دیوار بروند، یا قسمتهای مختلف کرکره روی یکدیگر تا شوند و به کنار بروند و یا میتوان در این کرکره ها نیز مانند درها لولایی تعبیه کرد. اگر قصد دارید که از این نوع کرکره ها و یا صفخات تاشونده استفاده کنید، لازم است که در حین طراحی به این مسئله فکر کنید که این پرده ها و صفحات، در حالت جمع شده در کجا باید قرار بگیرند. وجود دیواری تماما شیشه ای، بدون هیچ گونه سایبان و محافظی در برابر نور خورشید، خانه ای بسیار گرم و داغ به وجود می آورد که در آن هیچ گونه کنترلی بر نور خورشید وجود ندارد.

این مسئله بسیار اهمیت دارد که در همان مراحل اولیه طراحی به نوع و محل استقرار محافظ های پنجره فکر شود، زیرا چه بسا که برای استفاده از آفتابگیر و یا پشت پنجره ای ها لازم باشد پنجره ها را در عمق بیشتری در فضای داخلی خانه نصب کرد.

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

همچنین میتوان سایبانها را بر بالای بازشوها و در درون تو رفتگیهای ساختمان قرار داد. از این تورفتگی ها میتوان برای استقرار ریل پنجره ها و سایر آفتابگیرهای افقی نیز استفاده کرد. پانلهای کرکرهای و یا توریهای محافظ را میتوان در طرفین این تورفتگیها قرار داد. برخی از انواع محافظ های پنجره با استفاده از جریان برق کنترل میشودن، استفاده از این نوع محافظها بسیار مفید است. اگر این محافظ بتواند قسمتهای وسیعی از خانه را پوشش دهد، کارفرمای شما بسیار راضی خواهد بود.

این که محافظهای پنجره پس از جمع شدن در فضای داخلی خانه قرار گیرند یا خیر، مسئلهای است که باید به آن توجه شود. اگر معمار به این مسئله نیر توجه کند که وسایل کنترل کننده باد نباید آن قدر جلو پنجره نصب شوند که به آفتابگیرها بخورد، آن گاه کارفرما جدا او را یک نابغه خواهد دانست که به چنین مسئله ای فکر کرده است. راه حل این مسئله مرسوم و همیشگی استفاده از کنترل کننده های جمع و جور و فشرده است که هنگام باز شدن فاصله کمی را اشغال میکنند. راه حل دیگر زیاد کردن عمق پنجره هاست.

پوشش کف

در همان مراحل ابتدایی و هنگام نصب سطوح و مصالح روکار کف باید پوشش کف تعیین شود. اگر کف کاشی شود، در فضاهایی که مثلا برای نشستن یا مقاصد دیگری استفاده می شود میتوان با استفاده از فرش فضا را گرمتر و جذابتر کرد. انتخاب فرش یا موکت خوب و مناسب ممکن است زمان زیادی بگیرد ولی از همان مراحل ابتدایی کار باید به این مسئله فکر کرد و از کارفرما خواست که بودجه آن را تامین کند. اگر پوشش انتخابی و مورد نظر فرش باشد، قبل از اتمام ساخت دیوارها و سقف، باید رنگ دیوار و سقف و پردهای که بر روی دیورا نصب میشود مشخص باشد زیرا رنگ همه آنها باید با رنگ فرش هماهنگ باشد.

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

در مراحل انتخاب پوشش کف انتخاب نوع پوشش برای سطوح چوبی از اهمیت زیادی برخوردار است. چوب در حالت طبیعی رنگ های بسیار متنوعی دارد. انتخاب نوع پوشش و رنگهایی که بر روی چوب زده میشود، میتواند بر جلوه رنگ اصلی چوب بیفزاید یا برعکس رنگ اصلی چوب را محو کند. میتوان با استفاده از نقاشی یا حکاکی، تصاویری را بر روی چوب ایجاد کرد و با استفاده از کارهای دستی آن را رنگ کرد و با سیلر و کیلر از آن نگهداری نمود.

از ترکیب چوب و کاشی، چوب و قالی، و سایر ترکیبات چوب با مصالح پوشش کف طرحهای بسیار متنوع و بیشماری به وجود می آید. میزان تراکم تصاویر در طرح باید با ایده و مفهوم کلی اتاق هماهنگ باشد، طرحی را میتوان طرح خوب و مناسب نامید که در آن طرحها در عین پراکندگی با یکدیگر همخوانی داشته باشند.

چیدمان اثاثیه منزل مسکونی در فضای آشپزخانه و حمام

از آن جا که مصالح به کار رفته در سطح آشپزخانه و حمام، کابینتهای خوب و وسایل الکترونیکی و مکانیکی زیادی که در آشپزخانه نصب میشود بسیار گران است، میتوان گفت آشپزخانه و حمام گرانیمتترین فضاهای خانه محسوب میشوند.

هم آشپزخانه و هم حمام به کمدهای دیواری مناسب برای قرار دادن لوازم و اثاثیه نیاز دارند. در این قسمت از فضاهای زندگی فعالیتهایی صورت میگیرد که بیشتر با مایعات سروکار دارد؛ بنابراین پیشخوانها و سطوح دیوارهای این فضاها احتیاج به محافظت و توجه خاص دارند.

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

نظافت آشپزخانه برای سلامت ساکنان خانه اهمیت بسیار زیادی دارد. به هنگام طراحی باید مراقب بود که دیوارها، کف ها و همه سطوح موجود در این فضاها تا حد امکان از درزها و اتصالات پر منفذ عاری باشد تا بتوان هنگامی که در ضمن آشپزی غذایی بر این سطوح میپاشد، به راحتی تمیزشان کرد. این سطوح ضمنا باید بادوام نیز باشند.استفاده از نور و رنگهای درخشان در سطوح آشپزخانه و حمام بسیار مناسب است. آشپزخانه و حمام، فضاهایی هستند که کارفرما از شرکت داشتن در طراحی آن بسیار لذت میبرد.

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

نمونه هایی از چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی

نگهداری خانه

منطقه ای که خانه در آن ساخته میشود تاثیر زیادی بر نگهداری خانه دارد که همیشه یکی از مهمترین مسائل به شمار میآید. مثلا در خانه های نزدیک ساحل دریا که ساکنان پس از عبور از روی ماسه ها به خانه وارد میشوند، بهتر است که از گذاشتن فرش در همه قسمتها خودداری شود. در چنین آب و هوایی بهتر است از سطوح خشن تری، که بتوان به راحتی جارو کرد، در کف استفاده شود.

در آستانه درها و روی پیشخوانها نیز باید از مصالحی استفاده شود که بتوان به راحتی تمیزشان کرد. مصالح عادی از قبیل چوب، کاشی و سنگ تا مدت زیادی به صورت شکیل و زیبایاولیه عمر میکنند و احتیاج به مراقبت کمی دارند. این مصالح معمولا گرانتر از سطوح رنگ شده تمام میشود، پس باید به این مسئله توجه کرد. نگهداری برخی مصالح سطح دیوار ممکن است مشکل ساز باشد، خصوصا در جاهایی که رفت و آمد یا تعداد بچه ها زیاد است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اینستاگرام نقش شهر ، مفید و متفاوت :

نظرات و تجربیات خود را درباره این مقاله با ما و سایرین به اشتراک بگذارید.

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *