همه چیز در مورد طراحی لنداسکیپ

اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش ۳)

در این مقاله به بررسی اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه خواهیم پرداخت. در صورتی که بخش اول و دوم این مقاله را مطالعه نکرده اید از طریق لینک زیر وارد شوید. بیشتر بخوانید: اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش ۱) اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش 2)...

اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش ۲)

در این مقاله به بررسی اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه خواهیم پرداخت. در صورتی که بخش اول این مقاله را مطالعه نکرده اید از طریق لینک زیر وارد شوید. اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش 1) سيستم هاي ناوبري فرودگاهها ILS چيست سابقهً پيدايش روشهاي مختلف جهت...

اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه (بخش ۱)

در این مقاله به بررسی اصول کلی و ضوابط طراحی معماری فرودگاه خواهیم پرداخت. فرودگاه محلي است که براي نشست و برخاست هواپيماها تعيين شده است. در حاليکه فرودگاه هاي کوچک که معمولا با نام هائي ازقبيل aerodrome, airfield ياlanding strip ناميده ميشوند- ممکن است از باندهاي...

اصول طراحی معماری پذیرایی به روش پلان باز

   آیا به دنبال ایده های اتاق نشیمن با طراحی معماری پلان باز هستید؟ زندگی در خانه ای با طرح پلان باز به آرامی به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است ، از یک دفتر خانه در داخل یک اتاق نشیمن گرفته تا یک آشپزخانه. این فضاها باید به خوبی طراحی شده و بتوانند از...

فهرست مطالب

مفهوم لند اسکیپ در معماری

در این مقاله با هم به بررسی طراحی لنداسکیپ می پردازیم. اگر به این موضوع علاقه مندید با ما همراه باشید.
لند اسکیپ از یک فعل یا خاصیت علمی نشات می گیرد که به معنای زیبایی شناختی و زیباسازی است. در کل تغییر گسترده ای که در فضای بیرون از خانه و یا محوطه ی بیرونی آن ایجاد می کنید را لند اسکیپ گویند. ایجاد محوطه ی سرسبز اصول و معیارهای خاص خود را دارد.
فرض کنید از پنجره ی خانه ی خود به حیاط نگاه می کنید و با فضایی زیبا و سرسبز روبرو می شوید. خود به خود انرژی مثبتی را دریافت خواهید کرد و از سپری کردن اوقات تان در خانه لذت خواهید برد. شما در ابتدای طراحی نما و محوطه ی خانه هزینه ای را صرف ایجاد فضای سبز در حیاط می کنید. اما اگر زمانی تصمیم به فروش خانه گرفتید، ارز و سودش نیز به واسطه ی فضای زیبایی که ایجاد کرده اید افزایش می یابد. این بدان معناست که لند اسکیپ ارزش خانه را بالاتر می برد.
جهت سفارش طراحی محوطه و روف گاردن توسط مهندسین خلاق و با تجربه با ما تماس بگیرید.

مزایای محوطه های سبز

  • کاهش نویز و آلودگی
  • خنک کننده ی طبیعی
  • بهره مند شدن از فضای زیبا
  • تنوع در معماری و نمای بیرونی ساختمان
نمونه ای از طراحی فضای سبز و محوطه

نمونه ای از طراحی فضای سبز و محوطه

انواع لنداسکیپ و محوطه سازی فضای سبز

انواع بسیار زیادی از لند اسکیپ در دنیا وجود دارند که ما در زیر فقط به چند نمونه اشاره می کنیم. دلیل انتخاب این موارد اجرای سریع آن ها است.

چمن

یکی از ساده ترین فضا سازی ها است که به اشکال مختلفی می توان آن را پیاده سازی کرد.

بوته ها

این مورد زمان بیشتری را به نسبت چمن نیاز دارد اما یکی از زیباترین نوع  لند اسکیپینگ است.

درختان گل دار

فضایی زیباتر و پرتر را با این نوع محوطه سازی خواهید داشت. انواع درخت ها را در فضا می توان کاشت و ظاهر آن ها را آراسته و زیباتر کرد.

چشمه ها و حوض های مصنوعی

اگر از ترکیب درخت ها و حوض های زیبا استفاده کنید، یکی از فوق العاده ترین فضاها را خواهید داشت.
بیشتر بخوانید:

گل های رنگی

علاقه ی بصری در بین انسان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. گل های رنگارنگ با ترکیب های زیبا یکی از مواردی است که می تواند جذابیت محیط را دو چندان کند.اگر از درختها و گل های چهار فصل مانند کاج و سرو در محوطه ی خانه تان استفاده کنید می توانید از زیبایی آن ها در چهار فصل بهره مند شوید.در طراحی مدرن لند اسکیپ معماران عقیده دارند که بایستی با طراحی و معماری کلی ساختمان هماهنگ باشد. البته موضوع همنواختی در کل ساخت و سازهای مدرنیته به چشم می خورد. اما زمانی که فضای سبز در محوطه مکمل طراحی کلی ساختمان باشد ترکیبی جذاب تر و صد البته زیباتر را پدید خواهد آورد. نکته ی بعدی در طراحی فضای سبز مربوط به تناسب گیاهان با فضای انتخاب شده است. بر اساس این موضوع بایستی محوطه را تقسیم بندی کرد و برای هر نقطه گیاه مناسب را در نظر گرفت. اما تکنیک ویژه ای از سوی کارشناسان ارائه شده و آن هم استفاده از گیاه ها و ترکیباتی است که دارای سرعت رشد بالایی هستند. مهندسان معمار هم چنین بر این باور هستند که هرگز در لنداسکیپ چیزی را حذف نکنید؛ بلکه آن را تغییر ظاهر دهید.
نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

اصول طراحی لنداسکیپ برای فضاهای سبز مسکونی

طراحی لند اسکیپ همواره با چالش هایی بویژه در فضاهای مسکونی روبرو است. در این مقاله راهکارهایی تحت عنوان اصول طراحی لند اسکیپ برای فضاهای سبز مسکونی ارائه شده است. بسیاری گمان می کنند امر طراحی لند اسکیپ بخصوص در مورد فضاهای مسکونی، اصول و سلسله مراتب خاصی نخواهد داشت. اما در تجربه ی چند ساله و در پروژه های بسیاری، این اصول رعایت شده اند و نتایج مثبت خود را به دنبال داشته اند. در ابتدا به ذکر نکاتی در باب نحوه ی به نظر رسیدن یک طراحی اند اسکیپ می پردازیم. سپس نکاتی را در موضوع مقیاس و تناسبات اجزاء یک فضای سبز مطرح می کنیم. در نهیات نیز به نکاتی چون نحوه ی صحیح انتخاب و استفاده از گیاهان می پردازیم. در مجموع ۸ نکته در باب اصول طراحی لند اسکیپ در این مقاله مطرح شده اند.

قانون مرز مشخص بین فضاها را رعایت کنید.

به نظر می رسد این یک قانون لازم الاجرا است و نه فقط یک اصل. چراکه متضمن معنی اصیل یک باغ به عنوان یک محوطه است. این قانون حس پناهگاه را در آغوش طبیعت برای ما ایجاد می کند. قانون مرز مشخص بین فضاها به این امر دلالت دارد که ما در مواقعی که ارتفاع جداره ی عمودی فضا برابر با اندازه ی یک سوم عرض آن فضا می باشد، احساس امنیت و حریم می کنیم. این عدد از طریق آزمایشات روانشناسی محیط بدست آمده است و بسیار راهگشاست. این امر بخصوص در طراحی فضاهای سبز مسکونی که آرامش و ثبات در آن ها بسیار مهم است، از اولویت بیشتری برخوردار است.
به طور مثال برای لمس بیشتر می توانید این قضیه را هنگامی که در کنار یک درخت و یا دیوار ایستاده اید بتدریج از آن دور شوید. آن گاه متوجه خواهید شد که این قانون چگونه عمل می کند. حال در جایی ممکن است به خاطر ایجاد حس نمادین و مجسمه گونه، تغییراتی در مقیاس و تناسبات اجزاء صورت گیرد. اما این اصل بطور کلی در مورد ایجاد حریم در طراحی فضای سبز از طریق ایجاد مرز مشخص امکان پذیر است.

همیشه خط سازمان دهنده را دنبال کنید.

این امر را همچنین در آموزه های معماری را نیز می توانیم بیابیم. که این موضوع همانا دنبال کردن خطوط سازمان دهنده در طراحی فضا می باشند. به طور مثال در معماری این خطوط شامل راهرو، جداره ی ساختمان و یا حتی راستای پنجره می شود. در طراحی لند اسکیپ نیز می توان خطوطی مانند امتداد درختان، استخر و یا مرز ملک را به عنوان این نوع خطوط در نظر گرفت. این دسته از خطوط می توانند به عنوان خطوطی فرضی به منظور ارتباط و سازماندهی اجزاء مختلف دیزاین محیط کاربرد داشته باشند. مثلاً در طراحی فضای سبز ذیل، خطوط بنا را در طراحی لند اسکیپ ادامه داده ایم و لبه ی استخر و یا پیاده راه چوبی را در آن امتداد قرار داده ایم. لذا وجود خطوط اینچنینی باعث ایجاد نظم، یکپارچگی و خوانایی در طرح حتی پس از کاشت گیاهان خواهد شد.
نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

معمار و نظریه پرداز مشهور، لکوربوزیه، معتقد است این خطوط سازمان دهنده، تضمینی بر عدم وجود به هم ریختگی در طرح هستند. همچنین باعث ایجاد کیفیاتی چون ریتم در طرح می شوند. و در نهایت یک نوع هندسه ی بنیادین را در طرح پیاده سازی می کنند. لکوربوزیه اما از دو جنبه مهم این نوع خطوط را تحلیل می کند. اول آنکه این نوع خطوط می توانند یک نوع استخوان بندی قوی در ایجاد یک یاغ با حفظ تمام ویژگی های طبیعی آن باشند. ثانیاً آن ها موضوعی هستند که در دست طراح به عنوان ابزاری در جهت پیشبرد طرح عمل می کنند. لذا می توانند عاملی برای تمییز طراح حرفه ای از طراح آماتور باشند.

از تناسبات طلایی برای تعیین نسبت های صحیح بهره ببرید.

طبیعتاً استفاده از قوانین خاصی می تواند ما را در طراحی یاری نماید. یکی از این اصول، بکارگیری تناسبات طلایی است که می تواند باعث ایجاد تعادل و نظم خاصی در تناسب میان اجزاء باشد. به عنوان مثال یکی از اصولی که در جهت یافتن تناسب ایده آل میان اجزاء مطرح است، فرمول «a/b = b/a+b» است. بدین معنی که نسبت قسمت کوچک به قسمت بزرگ برابر است با نسبت قسمت بزرگ به مجموع دو قسمت. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از معماران منظر در گذشته از دانش ریاضی در طرح هایشان بهره می بردند. لذا امروزه نیز بطور معمول مثلاً از نسبت طلایی ۱ به ۱/۶ در طراحی تراس ها، ایوان ها، کرت بندی ها و … استفاده می شود.

از کلیسای «THOMAS D» در طراحی پله ها الهام بگیرید.

نکته ی بعدی که در تناسبات بسیار مهم است، سبک کلیسای «Thomas D» در طراحی پله ها است. عموماً از آن به عنوان کاربرد سبک کالیفرنیایی یاد می شود. چراکه وی فرمول خاصی را در طراحی آن پلکان برای اولین بار اسفاده کرد. همان فرمولی که ما امروزه آن را به عنوان فرمول پله «۲h+b=63» می شناسیم. رعایت این فرمول در طراحی پله ها خصوصاً در فضاهای لند اسکیپ یک اصل است. این فرمول برای هر نوع پله ای و در هر کجا که باشد صدق می کند.

اندازه مهم است.

آخرین اصل در باب تناسبات طراحی، بر اهمیت اندازه تاکید دارد. این اصل بر این موضوع دلالت دارد که یک شی، هر چه بزرگتر باشد بهتر است. به طور مثال وقتی می خواهیم تصمیم بگیریم که یک پله عریض باشد یا باریک، یک استخر بزرگ باشد یا کوچک، یک آلاچیق کوتاه باشد یا بلند؛ جواب همیشه همان است!

کاشت را از بزرگ به کوچک انجام دهید.

این موضوع در باب گیاهانی که در فضای سبز کشت می شوند صدق می کند. بدون شک گیاهان، گستره ی نامتناهی از تنوع و گونه بندی را شامل می شوند. به همین خاطر نیز عموماً صدور رای کلی در مورد آن ها بسیار سخت خواهد بود. اما هدف الگوهای کاشتی که ارائه می شوند، غالباً القاء حس لمس طبیعت خواهد بود. لذا بکارگیری آن ها در طراحی لند اسکیپ فضاهای مسکونی کارساز خواهد بود.
اولین نکته در این باب، این است که کاشت را از گیاهان با سایز بزرگ به ترتیب به سمت سایز کوچک انجام دهید. به طور مثال اول درختان، سپس درختچه ها، سپس گل ها و گیاهان کوچکتر و در نهایت چمن می بایست طرح ریزی و کاشته شوند. این موضوع هم از لحاظ ترکیب بندی و هم از لحاظ بُعد عملیاتی و اجرایی بسیار چاره ساز خواهد بود. چراکه مثلاً کاشت یک درخت بزرگ ممکن است با عملیاتی همراه شود که موجب از میان رفتن سایر گیاهان شود. این اصل ممکن است به نظر ساده و بدیهی برسد، اما رعایت کردن آن را بسیاری از طراحان باتجربه فراموش کرده و نتایج آن را دیده اند.

در طراحی لنداسکیپ عناصر را تکرار کنید.

تکرار کاشت گیاهان خاص و این موضوع که در نگاه اول بسیار انبوه به نظر برسند، یکی از اصول طراحی موفق در لند اسکیپ است. به عنوان مثال «Russell Page»، یکی از طراحان منظر مشهور قرن بیستم جمله ی مشهوری در این باره دارد. وی می گوید: «یکی از برجسته ترین و خوشنودکننده ترین علل حظ بصری از یک منظر، تکرار انبوه یک عضو آن است. مثلاً تصور کنید اگر معبد پارتنون فقط یک ستون داشت!»
به طور مثال برای بسیاری از طراحان نیز حتماً پیش آمده که با درخواست کارفرما نسبت به کاشت فرضاً ۳۰ عدد از یک گونه مواجه شده باشند و در نهایت نیز از نتیجه ی کار بسیار راضی باشند.

همه ی اصول بالا را رعایت کنید.

در باب اهمیت رعایت اصول طراحی لند اسکیپ باید بگویم که تعدادی از آن ها غیر قابل انکار اند. چراکه بطور مثال، من از اولین مهندس طراح منظری که دستیارش بودم آموختم که: «اینکه یک گیاه ۵۰ سِنتی را در یک حفره ی ۵ دلاری بکاری بهتر از این است که یک گیاه ۵ دلاری را در یک حفره ۵۰ سِنتی!” این جمله در تمام مدت کار حرفه ای بسیار به من کمک کرد. از این بابت که فهمیدم هر گیاهی را نباید هرجایی کاشت. چراکه اگر حتی گیاهان قیمتی با رعایت اصول خاصی – از جمله محل صحیح، اندازه ی ایده آل، تعداد مناسب و چاله ی کافی – کاشته نشوند، نتیجه به هیچ وجه مطلوب نخواهد بود. لذا همه ی اصول مذکور در بالا نیز می بایست به عنوان اصول طراحی لند اسکیپ در فضاهای مسکونی به کار گرفته شوند تا نتیجه ی مطلوبی را در پی داشته باشند.
نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

اهمیت طراحی لنداسکیپ در معماری

طراحی لند اسکیپ ، مهارتی حرفه ای در ادغام سازه های ساخت دست بشر، مانند ساختمان ها و پیاده رو ها، با مناظر طبیعی و طرح های زمین، آب و گیاهان می باشد.این زمینه ی معماری علاقه مندان بسیاری داشته و نقش مهمی در روند طراحی و ساخت و ساز ایفا می کند.معماران طراحی لند اسکیپ ، اصول هنری و علمی را در برنامه ریزی، طراحی، مدیریت، نگهداری و بازسازی محیط طبیعی و ساختمانی به کار می برند.طراحی لند اسکیپ نه تنها برای زیبایی،  بلکه ایجاد یک فضا و محیط عمرانی است .که با سبک زندگی آغاز شده و یک قلمروی عمومی جدید و همچنین محیطی با کیفیت که بر آثار زیست محیطی و چارچوب محیطی متمرکز است، ایجاد می کند.پیشبرد طرح منظره در کنار نقشه های معماری، تجربیات بهتری برای مشتریان فراهم آورده و در کنار نتایج خارق العاده، هزینه های کمتری به همراه خواهد داشت.
برنامه ریزی طراحی فضا در کنار طراحی خانه، پروژه را به سمت و سوی بهتری هدایت می کند.افراد خبره بر این نکته که کلید پروژه ی موفق استفاده از شیوه ی «تصویر بزرگ»برای طراحی در مراحل اولیه کار است تا از هزینه های غیرضروری اجتناب شود، آگاهی دارند.

طراحی لنداسکیپ و مدیریت محیط های بیرونی برای کودکان

یکی دیگر از اهمیت های چشم انداز، طراحی و مدیریت محیط های بیرونی برای کودکان است.فرصتی زیادی برای فراهم آوردن فضاهای مناسب کودکان برای ارتباط با طبیعت شگفت انگیز و هیجان انگیز وجود دارد  ،
تا آنها را به شخصیت هایی آگاه تبدیل کند که سلامتی سیاره را بهبود بخشند.به عبارت دیگر، نادیده انگاشتن معماری چشم اندازهای جهان که به سرعت تغییر می کنند،سبب ایجاد خطوط بی پایان بزرگراه ها با بلوک هایبی انتهای خاکستری و فضایی خسته کننده – پهنه ی ملال آور خانه سازی، صنعت،جنگلبانی و کشاورزی- بدون مناظر طبیعی و گیاهی می شوند، و منطقه ای سبز و شهری زیبا به وجود نخواهد آورد.

۳۰ دلیل از اهمیت طراحی لنداسکیپ

این ۳۰ دلیل از اهمیت طراحی لند اسکیپ است.اگر حتی اندکی با طراحی لنداسکیپ آشنایی داشته باشید، خواهید دانست کهاین رشته بسیار وسیع است و اگر چیزی به این پیچیدگی باشد حتما اهمیت زیادی خواهد داشت.در اینجا یک لیست نه چندان کوتاه از دلایل اهمیت طراحی لنداسکیپ به نمایش درآمده است.پیچیدگی حرفه در این مقاله به شش دسته تقسیم می شوند، بنابراین شما می توانید با همه ی دلایل به خوبی آشنا شوید.طراحی لنداسکیپ از آنچه که فکر می کنید مهمتر است :

۱- محیط

بررسی کیفیت محوطه و تعیین ملزومات اصلاح پیش از آغاز کار طراحی، محل باید مورد ارزیابی قرار گیرد. این یعنی ارزیابی ویژگی ها و شرایط نامطلوب محوطه.این یک فرایند بسیار پیچیده است که حضور حرفه ای هایی همچون مهندسین، اکولوژیست ها و معماران طراحی لنداسکیپ را در بر می گیرد.طراحان لنداسکیپ نکات مثبت و منفی محوطه را شناسایی می کنند و همچنین جوانب محوطه (زمین شناسی، آب شناسی، ویژگی های علمی و غیره) را ارزیابی می کنند.با ارزیابی محوطه اطلاعاتی از قبیل ایمنی لنداسکیپ برای ساخت و ساز و اقدامات لازم برای پاکسازی و سازمان دهی محوطه به دست خواهید آورد.
در صورتی که روند این ارزیابی به درستی انجام گیرد، طراحی آتی آن موفقیت آمیزتر خواهد بود.
نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

۲- حفاظت از محیط زیست به کمک طراحی لنداسکیپ

با افزایش سطح آگاهی جهان از حفظ محیط زیست،حفاظت از محیط زیست رو به افزایش است.همچنین اهمیت طراحی لند اسکیپ نیز با سرعت بالایی رو به افزایش گذاشته است.پروژه های لنداسکیپ بسیاری در جهان در مورد بوم شناسی زیست محیطی می باشند.طراحان لنداسکیپ علاوه بر ارائه ی راه حل های جدید برای انواع مشکلات موجود زیست محیطی، به دنبال حفظ ونگهداری منابع طبیعی بکر هستند.
یک مثال خوب از حفظ طبیعت، منطقه ی حفاظت شده ی Laurance S. Rockefeller است ،که نشان دهنده ی یک پارک ملی خوب و حفظ تعادل میان محیط سالم، زیبایی و نیازهای انسانی است.

۳- توسعه ی شیوه های پایدار

توسعه ی شیوه های پایدار در تعامل با محیط زیست که لغت «پایدار» در آن قابل بحث است.این نشان دهنده ی استراتژی های جامع است که محیط زیست ما را سالم تر و پاکیزه تر می سازد.طراحی لند اسکیپ در این پروسه نقش مهمی ایفا می کند،که با صرفه جویی در مصرف انرژی آغاز شده و تا تصفیه ی آب ادامه خواهد داشت.
نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

۴- اصلاح مناطق آلوده

بسیاری از مناطق جهان گرفتار نوعی آلودگی شده اند، به خصوص اگر کارخانه هایی در اطراف آن وجود داشته باشد.صرف نظر از این واقعیت که کارخانه ها برای بقای ما حیاتی هستند،همه ی ما از تاثیرات منفی آنها بر سلامت محیط زیست آگاهی داریم.با توجه به نوع کارخانه، محدوده ی اطراف این کارخانه ها سال ها پس از تعطیلی تاسیسات آلوده خواهند ماند.خوشبختانه این عواقب با فعالیت های بسیار پاکسازی، محوطه سازی و کاشت مناسب گیاه پاک شدنی هستند.نگاهی به پارک Westergasfabriek بیاندازید و از چگونگی موفقیت عملیات پاکسازی عمده در این منطقه ی آلوده ی آمستردام آشنا شوید.

۶- پاکسازی خاک و آب

با پاکسازی خاک و آب با توجه به افزایش آلودگی خاک، جهان باید به دنبال راه حل های مقرون به صرفه برای پاکسازی آن باشد.شاید تاکنون حدس زده باشید که راه حل گیاه بالایی است.در مناطق خاص خاک به شدت با فلزات سنگین و سایر مواد سمی آلوده می شود، که این یعنی آب های زیرزمینی نیز در معرض خطر هستند.استفاده از گیاهان به عنوان مواد دفع کننده ی طبیعی تاثیر مثبتی بر روی خاک دارد زیرا آنها قادر به جذب آلاینده ها، جمع آوری و متابولیزم آنها به بافت های سازنده هستند.

۷- تصفیه ی هوا

درختان (و به طور کلی گیاهان) در تصفیه ی هوا نقش مهمی ایفا می کنند.علاوه بر تولید اکسیژن، برگ ها از طریق روزنه های خود گازهای آلاینده را جذب کرده، که سبب پاکسازی هوا و افزایش کیفیت آن می شود.و علاوه بر نگرانی در مورد کیفیت هوای بیرون، هوای محیط های داخلی باید با استفاده از گیاهان پاکسازی شوند،و ناسا تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام داده است. بر اساس نتایج به دست آمده،
۱۰ مورد از بهترین گیاهان دارویی به منظور بهبود کیفیت هوای داخلی یافت شده اند.
نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

۸- معماری پایدار

طراحان لنداسکیپ به دنبال حفظ محیط زیست هستند،و در انجام پروژه های خود تا حد امکان آنها را مطابق با طبیعت می سازند.این یعنی استفاده ی درست و به جا از مواد طبیعی – چه در پیاده رو، محل استراحت، تزیینات و غیره. البته هدف و عملکرد پروژه مواد مورد نیاز را تعیین خواهد نمود،اما حداقل تا اندازه ای به کارگیری چوب یا سنگ های طبیعی قابل درک می باشد. دو پروژه که کاملا استفاده از مواد طبیعی را گسترش می دهند ،عبارتند از منطقه ی حفاظت شده ی Banjaran Hotsprings ، و پارک Hasomrim.

۹- مراقبت از گیاهان

یکی از نیازهای هر طراح لنداسکیپ، مراقبت از گیاهان است که اولین ابزار ما و سایر موجودات زنده است.برای این کار به کیفیت خاک، مقادیر مناسب ، قرارگیری در معرض آفتاب، و حفاظت خوب از آفات نیاز خواهیم داشت تا رشد آن به میزان حداکثر برسد.آسون هنریک کارلسون یک ابزار جستجوی آنلاین دقیق به نام PlantSelectr به وجود آورده – که با استفاده از آن می توانید.سازگارترین گیاهان را برای محوطه ی خود بیابید.
نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

۱۰- معرفی روف گاردن ها

معرفی روف گاردن ها؛ مزایای متعدد کاشت گیاهان بر بام خانه ها با  گذشت زمان و افزایش جمعیت شهرها بیشتر و بیشتر می شوند.کمبود فضا برای ایجاد باغ ها هراس انگیز است، اما یک راه حل وجود دارد و آن هم روف گاردن است.اولین چیزی که ممکن است به ذهن خطور کند این است که زیبایی باغ های طبیعی بسیار بیشتر از روف گاردن ها است، اما ویژگی هایدیگر آنها به همان اندازه جذاب می باشد.آنها از بسیاری جهات، از جمله پاکسازی هوای شهر، حفظ آب های بارندگی و افزایش تنوع زیستی پایداری دارند.اگر دوستدار سقف های سبز هستید، می توانید این بررسی از کتاب اشلی پان با نام Living Roofs را مطالعه کنید. این کتاب ۳۵ مورد از پروژه های بام هایجهان را جمع آوری کرده که همه ی موارد لازم در خصوص روف گاردن ها را در برمی گیرند.

۱۱- سردرها و دیوارهای سبز

یکی از نکته های خاص در طراحی لند اسکیپ جذابیت برابر دیوارهای سبزو سقف های سبز می باشد.هر یک از آنها مزایای منحصر به فردی دارند که تقریبا جایگزین ناپذیر بودهو همیشه خوشایند هستند.علاوه بر پنهان کردن سردرهای نه چندان دوستداشتی، دیوارهای زندگیتاثیرات مفید بسیاری در شهرها و فضاهای داخلی ایجاد می کنند.آنها کیفیت زندگی ما را با کاهش دمای هوا در تابستان، کاهش هدررفتانرژی ساختمان ها و عملکرد به عنوان دستگاه تصفیه ی هوا ارتقامی بخشند.

۱۲- ایجاد باغ های میوه در مناطق شهری

برای ایجاد باغ های میوه در مناطق شهری، و نه تنها در باغ های خصوصی، باید حداقل یک درخت میوه در حیاط خود داشته باشید.علاوه بر پرورش میوه برای مصارف خوراکی، بسیاری از درختان با میوه های خوراکی به دلیل ظاهر جذاب به عنوان گیاهان تزیینی مورد استفاده قرار می گیرد.جوامع محلی در بسیاری از مناطق شهری اکنون به دنبال کاشت باغهای شهری هستند،زیرا این امر نه تنها میوه های خوراکی مورد نیاز ساکنین را فراهم می کند، بلکه سبب تقویت ارتباطات اجتماعی آنها خواهد شد.

۱۳- مهارت های طراحی لنداسکیپ

برجسته سازی نکات خوب، زیبا و مهم؛ پنهان کردن نکات بد و ضعیف. واضح است که طراحان لنداسکیپ وظیفه ی تاکید بر هر عنصر ارزشمند یا جذاب در فضا را بر عهده دارند،تا همه چیز را برای بیننده ساده تر وملموس تر سازند. همچنین، در اینجا باید همه ی نکات منفی را مخفی ساخت، مثلا یک سردر مخروبه یا یک انبار قدیمی که نباید به چشم آید.همه اینها با اجرای مسیرهای منحنی، افزودن یک دیوار سبز و غیره انجام پذیر است.به همین خاطر مناظر خیره کننده ای در مقابل چشمان ما قرار می گیرند.
نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

۱۴- سازماندهی فضا

سازماندهی مناسب فضا برای موفقیت در طراحی لنداسکیپ ، لغت کلیدی در اینجا سازماندهی است.سازماندهی مناسب فضا به کاشت مناسب،برنامه ریزی مناسب مسیرها و میانبرها،اجرای تمام عناصر ضروری برنامه (فضای استراحت، پارکینگ دوچرخه) و غیره مرتبط است.افرادی مایلند تا مسافت بین فضاهای مختلف را به راحتی طی نموده و در عین حال از منظره لذت ببرند، و طراحان لنداسکیپ نیز به منظور پاسخ به
این نیازها فعالیت می کنند.

۱۵- اثر خنک کننده

سایه ی درختان در روزهای گرم ارزش بیشتری می یابند.همه دوست دارند تا در زیر سایه های درختان به استراحت مشغول شوند.اثر خنک کننده ی درختان غیر قابل جایگزینی است،اما در مناطق شهری، درجه ی حرارت می تواند به دلیل محیط بتنی بسیار زیاد باشد، و در شهرهای با تراکم بالا فضای کافی برای پارک های بزرگ وجود ندارد.پارک های جیبی راه حل مناسبی برای چنین محیط هایی هستند،که نه تنها سایه، بلکه آرامشی در فضا پدید می آورند.

۱۶- ایجاد محل های امن مناسب ساعت های شب

چراغ های خیابانی دقیق مناسب روشنایی خیابان بیشتر از روز مربوط به ساعت های شب است.دلیل آن نیز کاملا واضح است – بدون روشنایی، شبها خیلی ترسناک هستند.تقریبا هر فضایی برای دیده شدن باید روشن باشد، در نظر داشته باشید که افرادی که در ساعات شب در خیابان قدم می زنند باید احساس امنیتداشته باشند. چراغ های معمولی تنها ترس از تاریکی را از میان می برند، اما طراحان لنداسکیپ کارهای فوق العاده تری در نظر دارند.پروژه ی Neue Meile یک شیوه ی کاملا جدید با معرفی حلقه های نور طراحی شده با تکنولوژی LED به منظور روشنایی خیابان ها را نشان می دهد.

۱۷- آب

هر موضوعی که مربوط به آب است در حوزه ی زیست محیطی از اهمیت بالایی برخوردار است. مردم از زمان های قدیم با آب مانوس شده اند.امروزه ویژگی های تزیینی آب در هر فضایی از محبوبیت بالاتری برخوردار است.در کنار استخر ها، ویژگی های آب را می توان در قالب چشمه ها، حوضچه ها، جت ها، کانال ها و حتی آبشارها مورد استفاده قرار داد.آنها با توجه به سرعت و ساختار خود در پویایی یا آرامش فضا موثرند. همچنین آب سبب رفع خستگی، آرامش، و حذف صداهای اضافی می شوند.
نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

۱۸- دید چشم پرنده ای در طراحی لنداسکیپ

دید چشم پرنده ای از محوطه ی طراحی شده شگفت انگیز است.به این منظور باید کمی بالاتر از سطح زمین، شاید درون یک هواپیما یا طبقه ی بالای یک ساختمان باشیم،چرا که برخی از مناظر بسیار شگفت انگیز از دید چشم پرنده ای خارق العاده هستند.دید از بالا به ما فرصت دیدن چیزهایی را می دهند که از روی زمین قابل مشاهده نیستند،مخصوصا اگر با برخی از شاهکارهای طراحی لنداسکیپ سروکار داشته باشیم. محوطه ی Haven Lakeside و مرکزخدماتی Earthly Pond تنها بخشی از زیبایی های جهان هستند.

۱۹- زیباسازی

با ساخت فضاهای زیبا می توان از زیبایی گیاهان بیشتر لذت برد.هیچ چیز نمی تواند به اندازه ی گیاهان موجب زیباسازی یک مکان شود.گیاهان را می توان در تمام اشکال، رنگ ها و اندازه ها یافت، گونه های زراعی آنها نیز بسیار زیاد هستند.زیبایی گیاهان از زمان های قدیم تا به امروز انسان ها را مسحور خود ساخته است.بسیاری از محوطه ها با رویکردهای مختلف با گیاهان آذین می شوند.علاوه بر این، گیاهان هم در فضای داخلی و هم خارجی مورد استفاده واقع می شود.

۲۰- استفاده از قدرت رنگ در ایجاد مکان هایی جذاب تر

تاثیر رنگ ها بر روح و روان ما شگفت انگیز است، و این تنها عقاید دروغیو خرافات نیست بلکه سالیان پیش به صورت علمی اثبات شده است.در واقع اینجا به علم نیاز نداریم، تنها کافیست تصور کنید که در مکانی
خاکستری رنگ و خسته کننده حضور دارید، و پس از آن به مکانی سرگرمکننده و رنگارنگ بروید. کدام یک حس بهتری به شما خواهند داد؟ و ایندقیقا همان نکته ی علمی است.مثال قابل توجه از آن پروژه ی Spark Your City است که در آن یکتونل خسته کننده و بی روح به یک تجربه ی هیجان انگیز تبدیل شده بود.

۲۱- پیاده رو جذاب و کاربردی

پیاده رو جذاب و کاربردی – یک چراغ سبز برای یک فضای جذاب درطراحی لنداسکیپ .سبک پیاده رو همانند کاشت گیاهی اهمیت زیادی دارد.اگر یک ترکیب از زیبایی و کارآمدی گانه در کار نباشد، احتمالا طراحی
موفقیت آمیز نخواهد بود.مسائل فنی مانند انتخاب مناسب مواد و یا لایه های ساخت و ساز،نقش اصلی را در ساخت پیاده رو های دائمی و زیبا ایفا می کنند.
نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

۲۲- نورپردازی در طراحی لنداسکیپ

نورپردازی علاوه بر کاهش جنایات و افزایش ایمنی، ابزاری قدرتمند برای ایجاد مناظر خیره کننده است،نورپردازی در سراسر جهان به عنوان مفهوم هنری طراحان لنداسکیپ شناخته می شود.با توجه به اینکه همه ی افراد خلاقیت های منحصر به فردی دارند،می توان گفت که روش های بی شماری برای طراحی های نورپردازی فوق العاده وجود دارد.جهان مملو از پروژه های نورپردازی است .

۲۳- اهمیت به نیازهای مردم

طراحان لنداسکیپ با ارزش نهادن به نیازهای مردم در شرایط خاص، فرصت هایی را پدید می آورند که از فضای بیرونی خود نیز به بهترین روش های ممکن لذت ببرند.رایج ترین شیوه برای یافتن خواسته های مردم از یک فضا بررسی اعضای جامعه است،همانطور که طراحان The Lyon River Bank انجام داده اند، و سپسیک منطقه ی فوق العاده و پر بازدید ایجاد نمودند.علاوه بر این، یک علم نسبتا جدید (یا یک دیدگاه جامع) به نام روانشناسی زیست محیطی وجود دارد که در ایجاد طراحی های موفق ترشما را همراهی خواهند نمود.

۲۴- افزایش سطوح استفاده از زمین های بازی در طراحی لنداسکیپ

همه از اهمیت که پیشرفت روحی و جسمی مناسب کودکان آگاه هستند.در سراسر دنیا زمین هایی برای بازی کودکان تعبیه شده که تنها یک فضای معمولی برای پریدن یا دویدن آنها نیستند؛ و در واقع به نحوی
طراحی شده اند که مناظر زیبایی با عملکردهای عملی و روانی متعدد داشته باشند.

۲۵- ارائه ی سرگرمی های فضای باز

فعالیت های فیزیکی همچنین برای سلامتی بزرگسالان اهمیت بسیاریدارد.اگر به صورت منظم تمرین کنیم، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش داده و همچنین اندام خود را متناسب و قوی می سازیم. برای
افرادی که دوست دارند بیرون از خانه ورزش کنند،باشگاه های فضای باز مکان فوق العاده ای برای تفریح و برقراری روابط اجتماعی است.آنها هزینه ای ندارند، به راحتی قابل دسترس بوده و در عین حال سرگرم کننده هستند.محوطه هایی برای اهداف تفریحی طراحی می شوند نشان دهنده ی یک منطقه ی جالب و سلامت بخش هستند، مانندPulse Park- فضای باز خستگی ناشی از ورزش را از بین می برد، و در صورتی که واقعا خسته شده باشید همیشه مکانی برای استراحت دردسترس شما است.

۲۶- تاثیر مثبت در روحیات و خلق و خوی مردم

در مورد قبلی مشاهده کردیم که فعالیت بدنی سلامت را برای بدن ما به ارمغان می آورند.اما چه اتفاقی در روح و روان ما رخ می دهد؟اگر برای مدتی در طبیعت بدون ورزش یا دویدن تنها بنشینید و راه بروید خواهید دید که روحیات شما تغییر خواهد کرد.طبیعت تاثیرات زیادی در سلامت جسم و روان ما دارد.
نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

۲۷- تاریخ طراحی لنداسکیپ

تاریخ طراحی لند اسکیپ تاثیرات بسیاری در باغ ها و مناظر امروزی ایفا کرده است،درست مانند هر حرفه ی دیگری، طراحی لنداسکیپ افرادی را در تاریخ خود دارد که فراموش شدنی نخواهند بود.آنها این حرفه را شکل و توسعه دادند و چنان تاثیری در این حرفه  داشتند که هرگز نام ها و پروژه های آنها را فراموش نخواهیم نمود.مشخص است که آنها دوره ی خود را با ایده ها و سبک های جدید برجسته ساختند و بنابراین کارهای آنها می تواند منبع الهام برایپروژه های امروزی باشد.

۲۸- عملکرد آموزشی گیاه محور.

باغ های گیاه شناسی مکانی برای نمایشگاه گیاهان، جمع آوری، کاشت و ارائه ی آنها می باشد.به این ترتیب، این باغ ها فقط مکان ساده ای برای نشان دادن تنوع گیاهی نیستند بلکه در این فضا علاوه بر لذت بردن از مناظر زیبا می توان نکات بسیاری را فراگرفت.باغ ChenShan Botanical فضایی برای آرامش و یادگیری مطالب بسیار در خصوص باغداری ارائه داده و بر اهمیت انرژی زیستی و پایداری تاکید دارد.
نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

نمونه ای از طراحی لند اسکیپ

۲۹- افزایش تعاملات اجتماعی.

درست مانند آموزش، اجتماعی شدن همیشه یک عنصر حیاتی در زندگیافراد است. چه یک پیاده روی ساده و چه گردش با دوستان، همه ی افراداز صرف مدت زمانی در بیرون از منزل لذت می برند. بدون شک به ایننکته واقف هستیم که طراحی لنداسکیپ حرفه ای مناسب برای تامینفضاهای باز راحت و سرگرم کننده برای افراد است.طراحان لنداسکیپ ، در هر جایی «بسته های» عناصر مناظر را برایتجمع افراد ارائه می کنند، که از نمونه های آن می توان بهVanke Chongqing Xijiu Plaza اشاره نمود که محل وقوع تعاملاتاجتماعی می باشد.

۳۰- حفاظت از میراث تاریخی با طراحی لنداسکیپ

هنگامی که به گذشته نگاه می کنیم، درمی یابیم که وقایع بسیاری بر انسان امروزی تاثیر گذاشته اند.قهرمانان ملی، جنگ ها، انقلاب ها، و یا هر رویداد تاریخی دیگر – همه ی آنها لایق به یاد آورده شدن در جهان امروز هستند.برخی از آنها ماجراهای غم انگیزی هستند، و باید به ما یادآوری کنند که چنین اتفاق مشابهی نباید دوباره رخ دهد.بسیاری از مکان ها به رویدادهای خاصی مانند Bluff (محوطه ی جنگ تاریخی) اختصاص داده شده اند،برخی از آنها مانند Place de la République یادآور نمادهای ملی هستند و برخی دیگر یادبودی فجیح از قربانیان خشونت هستند.
منابع:decorasion.ir-designmedia1.com-virgool.io

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اینستاگرام نقش شهر ، مفید و متفاوت :

[instagram-feed]

نظرات و تجربیات خود را درباره این مقاله با ما و سایرین به اشتراک بگذارید.

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.