نصب تندیس‌ها فرصتی برای برقراری ارتباط بین نسل‌ها است

گزارش بخش خبری سایت نقش شهر به نقل از سازمان زیبا سازی شهرداری تهران :

به گزارش روابط عمومی ‌و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ الهام فخاری در مراسم رونمایی از مجسمه «محمد اوراز»، نخستین ایرانی فاتح قله اورست در میدان درکه، افزود: همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر به عنوان یک روز ملی و پرافتخار، از تندیس شادروان «محمد اوراز» قله نورد و کوهنورد با شرافت و حقیقت جوی ایرانی در میدان درکه تهران رونمایی شد.

وی با اشاره به اینکه شعار این دوره مدیریت شهری، «تهران شهری برای همه» بوده، ادامه داد: می‌توانیم این اقدام را در همین راستا در نظر بگیریم. در روزی که قله نوردان شرافت و میهن دوستی خاک ایران را از دشمن پس گرفتند و از حریم و مرزهای کشور حفظ و حراست کردند، «محمد اوراز» هم یکی از مردانی بود که پرچم کشورش را بر بلندی‌ها برافراشت، «محمداوراز» یکی از افتخارات ملی ما است.

فخاری گفت: نصب تندیس‌ها و سردیس‌ها در شهرها بویژه در پایتخت و برپایی داستان و روایت در کنار آن، فرصتی برای برقراری ارتباط بین نسل‌های جوانتر است که تجربه زیستن در کنار زنان و مردانی همچون این قله نوردان و ایرانیان پر افتخار را نداشتند ولی این سرمایه و میراث بزرگ فرهنگی و ارزش اجتماعی از آن همه آنها است.

این عضو شورای شهر تهران افزود: نصب چنین سردیس یا تندیس‌هایی کمک می‌کند که نسل‌های جوان تر در فضاهای عمومی‌ شهری ارتباط اجتماعی و هویتی برقرار کنند و این شاخص‌ها، شاخص‌هایی است که می‌توانند در تحقق «تهران شهری برای همه» به ما یاری دهند، در واقع شهر را به شهری سرشار از فرصت‌های فرهنگی و اجتماعی به تبدیل کنند.

وی اضافه کرد: مسلما نقش کوهنوردان، ورزشکاران ملی و نقش همه کسانی که ایران را دوست دارند در این مسیر پررنگ است و بسیاری از اصناف، انجمن‌ها، گروه‌های ورزشی، هنری و فرهنگی که همه ما فرهنگ و تمدن خودمان را وام‌دار آنها هستیم، پیگیر این تقدیر‌ها، ارج نهادن‌ها و نمادها در شهر هستند.

فخاری ادامه داد: تهران به دلیل پایتخت بودن بازتاب کننده تنوع فرهنگی، گوناگونی و دربردارندگی فرهنگی و تاریخی کل کشور است و نمادها در تهران موقعیت و جایگاه ویژه تری دارند، از این جهت این اقدام را یک اقدام فرهنگی-ملی می‌دانیم که امیدواریم نمادی برای گفتگوهای اجتماعی در میدان درکه و در میان مردم با تکیه بر سرمایه‌ای که شرافت و میهن دوستی کسانی چون «محمد اوراز» برای ما به میراث گذاشتند، باشد.

این عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: شهر باید شهر مردم باشد نه شهر سازه‌ها و مردم باید در شهر احساس خوب و فضای اجتماعی برابر داشته باشند و این تاکیدی است که هم در قانون اساسی و هم در فرمایشات مقام معظم رهبری بارها به آن اشاره شده است، همه ما در همین راستا این حرکت را در شهر مبارک و لازم می‌دانیم و امیدواریم بتواند فضای بهتری را برای همگان فراهم کند.

لینک منبع

اینستاگرام نقش شهر ، مفید و متفاوت :

حتما نظرات و تجربیات خود را درباره این مقاله با ما و سایرین به اشتراک بگذارید، خوشحال خواهیم شد.

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *